Sója Miklós Szociális Intézmény és Családok Átmeneti Otthona, Hodász

Címe: 4334 Hodász, Sója Miklós utca 6.

Elérhetőség: Tel.: 06/44 550-030; e-mail: sojaidosotthon@gmail.com

Intézményvezető: Lippainé Szabó Katalin

Telephelyvezető: Sipos Judit

Az intézmény fenntartója: Nyíregyházi Egyházmegye; 4400 Nyíregyháza, Bethlen Gábor út 5.

Idős részleg

Intézményünk szakosított szociális ellátási forma, amelyen belül személyes gondoskodás keretében ápolást, gondozást biztosítunk azon személyek számára, akik önmaguk ellátására nem, vagy csak folyamatos segítséggel képesek.

Idősotthonunkat mindazoknak ajánljuk, akik otthonos, családias szeretetteljes környezetben szeretnék eltölteni nyugdíjas éveiket. Az épület környezete parkosított, örökzöld cserjék, virágoskertek teszik hangulatossá. A parkosított környezet lehetőséget ad sétára, pihenésre. Az intézmény udvarán lévő görögkatolikus templomban vallásukat gyakorolhatják.

Az intézmény lakóinak jelentős része roma származású. Ellátottjaink biztonságban érzik magukat, jobban megnyílnak, nyíltabban beszélnek problémáikról, hamarabb fogadják el a segítséget, tanácsokat, hiszen az dolgozóink 80%-a szintén roma származású. A kollégák megfelelő szakképesítéssel rendelkeznek, anyanyelvi szinten beszélik a lovári nyelvet

Intézményi férőhely

Az intézmény huszonegy fő gondozását teszi lehetővé, az ország egész területéről fogadunk ellátottakat.

Az idősek otthonában a napi négy órát meghaladó gondozási szükséglettel rendelkező, de rendszeres fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő, rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személy látható el. Az idősek otthonában a 18. életévét betöltött, betegsége vagy fogyatékossága miatt önmagáról gondoskodni nem képes, de külön jogszabályban meghatározott, gondozási szükséglettel rendelkező személy is ellátható, ha ellátása más típusú, ápolást- gondozást nyújtó intézményben nem biztosítható.

Az intézményi ellátás igénybevételének módja

Az intézményben való bekerülés önkéntesen, kérelemre történik a szabad választás elvén (az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselő kérelmére).

Az intézmény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 67   § (1) bekezdése szerint teljes körű ellátást nyújt, az Szt. és a Személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet értelmében biztosítja.

Szolgáltatás

Az igénybevevő teljes körű ellátása ápolása-gondozása mellett biztosítjuk a foglalkoztatást, szabadidő hasznos eltöltését, mentális, szociális támogatást.

Gondoskodunk az ellátást igénybe vevő szükség szerinti ruházattal, textiliával való ellátásról, mentális gondozásáról, a lakhatás feltételeiről, továbbá egészségügyi ellátás keretében gondoskodunk az orvosi ellátásról, alapápolásról, szakorvosi ellátáshoz és kórházi kezeléshez való hozzájutásról, gyógyszereinek beszerzéséről, gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutásáról. Biztosítjuk továbbá az egészségügyi és pszichés állapotának megfelelő ápolását, gondozását az emberi és állampolgári jogok érvényesítését.

Foglalkoztatásunk célja, a hétköznapok kitöltése értelmes tevékenységekkel, kellemes érzések ébresztése, új ismeretek szerzése. A napi foglalkozások keretében gondoskodunk ez egyéni igényekhez, képességekhez mért hasznos elfoglaltságról

Elhelyezés

Az intézmény az elhelyezést egy egyágyas, hat kétágyas és négy háromágyas szobában biztosítja. A szobák berendezésénél teljes mértékben figyelembe vesszük a lakók igényeit, törekszünk az otthonos, barátságos környezet kialakítására.

Étkezés

Az étkezést a bentlakók életkori sajátosságainak, egészségi állapotának, valamint az egészséges táplálkozás követelményeinek megfelelően biztosítjuk székhelyintézményünk főzőkonyhájáról napi ötszöri alkalommal, melyből legalább egy alkalommal főtt ételt biztosítunk, orvosi javaslatra a szükséges diétáról is gondoskodunk.

Az intézményi térítési díj összege

Egyszeri belépési díj nincs.

Az ellátást igénybevevő a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért személyi térítési készpénz- vagy ingatlanvagyona figyelembevételével elvégzett jövedelem, illetve vagyonvizsgálat alapján az fenntartó állapítja meg.

A napi ellátásért fizetendő intézményi térítési díj: 3300Ft/nap.

5700 Ft/hó a lakó számára minimálisan biztosított költőpénz összege.

Látogatás

Intézményünk fontosnak tartja és támogatja a családi kapcsolatok fenntartását.

Az intézményben meghatározott látogatási idő nincs, bármikor szívesen látjuk lakóink hozzátartozóit, vendégeit. A látogatóikat szobájukban vagy a közösségi helyiségben fogadhatják. Mobiltelefonnal nem rendelkező lakóink részére több alkalmat biztosítunk a kapcsolattartásra.

Alapvető cél

Alapvető célunk hogy az itt élő ember az előrehaladott kor és betegségek ellenére életminőségét megőrizve, jó közérzettel boldogan élje le az életét, képes legyen az adott pillanatok élvezetére!

Az irányunkba mutatott bizalmat előre is megköszönjük!

Házi segítségnyújtás

Címe: 4334 Hodász, Sója Miklós utca 6.

Elérhetőség: Tel.: 06/44 550-030; e-mail: sojahsg@gmail.com

Intézményvezető: Lippainé Szabó Katalin

Szakmai vezető: Tircsi Anita

Telephelyvezető: Sipos Judit

Az intézmény fenntartója: Nyíregyházi Egyházmegye; 4400 Nyíregyháza, Bethlen Gábor út 5.

A szolgáltatás 2011 óta működik. Mátészalka és vonzáskörzetének három ellátási területen működünk, Hodász, Nyírkáta és Nyírvasvári településen.

Mint alapszolgáltatás segítséget nyújtunk a szociálisan rászorulóknak, hogy saját otthonukban és lakó környezetükben önálló életvitelüket fenntarthassak, valamint azoknak, akik életkoruk, egészségi állapotuk vagy más szociális problémáik megoldásában segítségre szorulnak. A külső segítség melyet nyújtunk az életminőség megtartására irányul, illetve annak romlását próbálja megakadályozni. Elsősorban időskorúak, illetve szociális helyzetük vagy egészségi állapotuk miatt rászoruló személyekről gondoskodunk, igazodva a lakosságszámhoz és ellátási igényeikhez.

Munkatársaink szociális gondozó szakképesítéssel, és több éves szakmai tapasztalattal rendelkeznek, melyeket folyamatosan fejlesztenek szakmai tréningeken, képzéseken és gyakorlatban is. Mindezt azért, hogy a váratlan és előre nem látható helyzetekben is a legnagyobb körültekintéssel és az etikai kódexnek megfelelően járjanak el.

Dolgozóink 55%-a roma származású, akik anyanyelvi szinten beszélik a lovári nyelvet. Hodász sajátossága, hogy magas a roma népesség aránya. Elöregedő település révén kiemelkedő létszámban vannak a roma gondozottak is. Tapasztalat alapján a roma gondozott és gondozónő kapcsolata sokkal harmonikusabb mivel ismerik egymást, nyelvük, kultúrájuk, szokásaik azonosak. Bizalmi kapcsolatot hamarabb tudnak egymással kialakítani, könnyebben elfogadják a segítő szándékot hasonló kultúrájú szakembertől.

Felvétel módja

Az ellátás igénybevételének a módja kérelem alapján történik, amely önkéntes (az ellátás igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére).

Térítési díj

A szolgáltatásért térítési díjat nem kell fizetni.

Feladataink

A házi segítségnyújtás magában foglalja, ápolási feladattok elvégzését, az önálló életvitel fenntartásában az ellátott és lakókörnyezete higiéniás körülményeinek megtartásában való közreműködés, a veszélyhelyzetek kialakulásnak megelőzésében, illetve elhárításában való segítségnyújtás. 

    • Lakókörnyezeti higiénia megtartása (takarítás, mosás, vasalás);
    • háztartási tevékenységekben való közreműködés (bevásárlás, gyógyszerkiváltás, mosogatás, étkezés előkészítése, tüzelő behordása);
    • mentális támogatás, információ nyújtás, tanácsadás;
    • ügyintézés (csekkbefizetés, gyógyszeríratás, segélyek, kérelmek rendezése);
    • gondozási feladatok (mosdatás, fürdetés, öltöztetés, ágyazás, ágynemű csere, inkontinens beteg ellátása, haj-, arc-, bőr- és körömápolás, gyógyszeradagolás, vércukor- és vérnyomásmérés);
    • háziorvossal, szakorvossal való együttműködés.

A gondozási folyamat mindig az ellátott egyéni szükségeleihez és igényeihez igazítva történik. Fontosnak tartjuk a lelkigondozást, melyben segítségünkre van a helyi görögkatolikus parókus.

A segítségnyújtást hétköznapokon igény szerint vehetik igénybe ellátottjaink.

 Arra törekszünk, hogy gondozónőink saját családtagjaiként kezeljék ellátottjainkat, hogy minél tovább saját otthonukban nyugodtan, megfelelő segítséggel és figyelemmel éljék nyugdíjas éveiket.

Legfontosabb alapelveink a segítés a bizalom, empátia és nem utolsó sorban a szereteten alapuló gondozás.

Tájékoztatók, adatlapok

Elhelyezéséhez szükséges dokumentumok - ÁGO

TÁJÉKOZTATÓ

ápoló-gondozó otthoni elhelyezéséhez

szükséges dokumentumok:

  1. Kérelem és adatlap (9/1999. (XI.24) SZCSM. rendelet (1. sz. melléklete)
  2. Három hónapnál nem régebbi pszichiátriai szakorvosi/kezelőorvosi vélemény
  3. Egészségi állapotra vonatkozó igazolás
  4. Jövedelemnyilatkozat
  5. Vagyonnyilatkozat
  6. Utolsó havi nyugdíjszelvény – amennyiben folyószámlára érkezik a nyugdíja, az arról szóló utolsó kivonat igazolása
  7. 2023. évi nyugdíjösszesítő
  8. Rokkantsági nyugdíj megállapító határozat, ha rokkantnyugdíjas
  9. Gondnok kirendelő határozat, ha az igénylő gondnokság alatt áll
  10. Bírósági végzés a gondnokság fokáról
  11. Érvényes személyazonosító igazolvány (ha van, lakcímkártya)
  12. Születési anyakönyvi kivonat
  13. Családi állapottól függően: házassági anyakönyvi kivonat, elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonata, válás esetén a határozat a házasság felbontásáról
  14. Hatósági Bizonyítvány (TAJ kártya)
  15. Adókártya
  16. Közgyógyellátási igazolvány (amennyiben rendelkezésre áll)
  17. Korábbi kórházi zárójelentések
  18. Egy évnél nem régebbi tüdőszűrő lelet
  19. Háziorvosi igazolás arról, hogy az igénylő nem szenved fertőző betegségben
  20. Térítési díj napi díja: 3300 Ft

Kérelem

Nyilatkozatok

Nyilatkozatok

Egyházi intézményként való működésünk meghatározó és központi része a hitélet. Az intézményben lakók hitéletének fontos sarokköve a szerdán és vasárnap tartott görögkatolikus liturgia, melyet lelki vezetőnk tart intézményünk kápolnájában. A liturgiához kapcsolódóan lakóink szentgyónást végezhetnek. Imádkozunk intézményünk súlyos betegeiért, megemlékezünk a megelőző időszakban elhunytakról. A lelki beszélgetések, a rendszeres gyónási lehetőség nagy segítséget jelent számunkra a mindennapi életben, a konfliktusok kezelésében.
Az ökumenikus hétfői imaóra alkalmat ad az elmélyült közös imára, református teológus és hitoktató munkatársaink közreműködésével. Rendszeresen szervezünk kirándulásokat, amely során mindig megtaláljuk a lehetőséget arra, hogy a helyi keresztény értékeket megtekintsük, misén vehessünk részt.

Házirend

Ellátottaink állapotuknak és szükségleteiknek megfelelően alapjogok közé tartozó mozgásjogukat szabadon gyakorolhatják, természetesen előzetes bejelentést követően.

Étkeztetéshez kapcsolódó dokumentumok

Intézményünk saját büfét is üzemeltet, széles termékválasztékot biztosít (sültkrumpli, hot dog, gofri) lakóink számára. Az önálló bevásárlásra nem képes ellátottak számára a rendszeres bevásárlást biztosítjuk kívánságaiknak megfelelően.

Események